
12 души кацнаха на Луната и това остава едно от
най-големите постижения на НАСА, ако не и най-голямото.
Астронавтите събират проби, правят снимки, извършват експерименти, забучват знамена и след това се прибират вкъщи. Но за тези седмични престои по време на програмата Аполо не установиха трайно човешко присъствие на Луната.
Повече от 45 години изминаха след последното кацане на Луната - Apollo 17 през декември 1972 г. А сега има много причини хора отново да стъпят на гигантския прашен спътник на Земята и да останат там, пише в анализ Business Insider.
Изследователите смятат, че една постоянно населена база на Луната може да се превърне в хранилище за гориво за далечни космически мисии, да доведе до създаването на невиждани досега космически телескопи, да улесни работата на база и мисия до Марс и да разреши дългогодишните научни загадки за Земята и създаването на Луната. Една лунна база може дори да се превърне в процъфтяваща икономика извън нашата планета, може би за лунен космически туризъм.
(вж "Накъде да тръгнем: към Луната или към Марс?")
Много астронавти и други експерти предполагат, че най-големите пречки пред пилотираните мисии на Луната през последните четири десетилетия са банални, но и отчайващи.
Скъпо е да стигнем до Луната.../следва, в коментарии

та, ми писна якоо..от хАматьори..наоколо..
Скъпо е да стигнем до Луната
Истинското препятствие за всяка програма за космически полети, особено за мисии, които включват хора, е високата цена.
През март 2017 г. президентът Доналд Тръмп разписа за НАСА годишен бюджет от около 19,5 милиарда щатски долара, който може да се увеличи до 19,9 милиарда долара през 2019 година.
Бюджетът на НАСА е доста по-малък от миналото.
"Делът на НАСА от федералния бюджет достигна 4% през 1965 г. През последните 40 години частта на космическата агенция се задържа под 1%, а през последните 15 години клони към 0,4% от федералния бюджет", заяви космонавтът от Аполо 7 Уолтър Кънингам по време на изслушване пред Конгреса през 2015 г.
"Няма нищо в близко бъдеще, което да ме развълнува", споделя разочарованието си пред Business Insider през 2017 г. астронавтът от Apollo 8 Джим Ловъл (Jim Lovell).
"Американското лидерство вдъхновява света, като постоянно прави това, което никоя друга нация не е способна да направи, ние демонстрирахме това за кратко време преди 45 години и не смятам, че сме го правили оттогава", пише Бъз Олдрин в подготвеното изявление пред Конгреса през 2015 г.
Той заяви, че волята за завръщането на Луната трябва да дойде от Капитолия.
Дори по време на триумфа на програмата "Аполо" - след като Нийл Армстронг и Бъз Олдрин стъпиха на лунната повърхност - само 53% от американците смятаха, че програмата си струва цената. През останалата част от времето американското одобрение на програмата "Аполо" се движеше значително под 50%.
Днес 55% от американците смятат, че НАСА трябва да се върне на Луната, въпреки че едва една четвърт от тяхт смятат, че това трябва да бъде основен приоритет, сочи проучване на Pew Research Center, публикувано през юни. Но 44% от анкетираните смятат, че не бива изобщо да се изпращат астронавти обратно на Луната.
Подкрепата да се изпратят хора на Марс е по-силна, като 63% вярват, че това трябва да бъде приоритет на НАСА, а 91% от хората смятат, че проследяването на опасни астероиди е на-важно.
По-добре засега хората да насочат усилията си към ограничаване на раждаемостта в... да, в изостаналите райони на Земята.
Наблюдавам обратната тенденция.
Някой много силно иска белите мъже да изчезнат.
Белият човек е сред най-уязвимите ресурси на хората изобщо.
Той мисли, създава, произвежда.
Щеше ми се да кажа същото и за другите, но една лястовица пролет не прави.
Ние имаме засега един-едничък дом.
Изглежда, че ще стане наш гроб.
Марс... ще почака. Още няколко хиляди години. Първо трябва да бъде тераформиран, а това не е работа за какви да е хора.
Особено ако подходящи за целта вече няма.
САШ - Марс..
за нас, една гола..Венера,или Любофф@
Бог , е Българин, зат'..ва, така.. )
Блажени, тези, които, не видяха..
но, повярвахаа..
морски плазмодий, говори, там, с буля си
а, не..с мен, х 25ч..
неприятен си, не си търси белята..
вън, миризлив..червей..